Інгредієнти прилуцької культури


23 березня з нагоди Всесвітнього дня працівників культури та аматорів народного мистецтва у прилуцькій міській раді відбулася зустріч заступника міського голови з питань гуманітарної сфери Лілії Нікітченко з працівниками культури і керівниками аматорських художніх колективів міста. Кращі представники цієї галузі отримали подяки та грамоти від облдержадміністрації та відділу культури й туризму міської ради. Серед нагороджених – Світлана Бірюзова, Олександр Дубовик, Наталія Шматко, Наталія Пономаренко, Анатолій Бірюзов, Анатолій Кізім, Георгій Юшко, Марія Петренко, Алла Прокоф’єва, Надія Ратинська, Олександр Сімчіч, Юлія Журавльова, Інна Кірочок, Тетяна Рябінова й інші.
Того дня на хвилях місцевого радіо прозвучало привітання директора Центру розвитку «Демократія через культуру» Олександра Буценка, який зазначив: питома вага талантів, зібраних у Прилуках, впевнено переконує, що це місто творче.
Не можу не згадати, що Світлана Бірюзова, Олександр Дубовик і
Катерина Мовчан входять до складу «Команди культурних
перетворювачів», яка ось уже впродовж трьох років є учасником проекту «Модель 21». Проекти, здійснені групою творчих, ініціативних людей: диск «Прилуки мистецькі», аудіо книга «Це серйозно», серія майстер-класів з образотворчого мистецтва - стали відомими далеко за межами нашого міста. Вони допомогли багатьом людям усвідомити, що життя – це творчість, і кожен має шанс вирватися за рамки сірої буденності, відкрити в собі нові можливості, про які раніш навіть не підозрював.
Так сталося, що торік мені довелося брати участь у Міжнародному семінарі «Культурна екологія регіонів», котрий проходив у Львові.
Семінар був насичений доповідями, практичними порадами, обміном
досвідом та спілкуванням. Зокрема, у виступі Роберта Палмера - керівника з питань культури, культурної і природної спадщини Ради
Європи - йшлося про те, як добирати інгредієнти для культурного розвитку міста. Я згадала про цей виступ теж не безпідставно. Адже, аналізуючи розвиток культури у Прилуках, дійшла висновку, що він проходить у відповідності до вимог міжнародних експертів цієї галузі.

У нашому місті діють дев’ять закладів культури: міський Будинок культури з філією у військовому містечку №12, дві школи естетичного виховання, п’ять бібліотек. На базі МКБ успішно проводяться Всеукраїнський фестиваль «Театральна осінь», Всеукраїнський молодіжний фестиваль «Мистецькі барви», Всеукраїнський конкурс «Історія одного села», міський фестиваль народної творчості «Пісні над Удаєм».
Культура – поняття багатогранне. Це насамперед наші традиції, які розвиваються без упину, доки живе народ. Їх підтримують і примножують самодіяльні творчі колективи міського Будинку культури: фольклорні ансамблі «Горлиця» та «Оберіг», фольклорний колектив «Калина», ансамбль танцю «Прилучаночка», театр хореографічної мініатюри «Апломб», вокальний ансамбль «Камертон», капела бандуристів, театр «Рампа». Ці колективи знають і люблять не лише в нашому місті та області, а й далеко за їх межами. Поєднання сили традицій і сили мистецтва є живодайним джерелом творчості. Саме фольклор - щира пісня, запальний танок чи божественна мелодія древнього переспіву не дає змовкнути людському в людині, нагадує про моральність, котра нині, на превеликий жаль, не в моді.
Прилуки мають багаті творчі ресурси. Не можу обминути гарним словом молодіжний колектив з амбітною назвою «Новий театр», режисером якого є Артем Аніщенко. Репертуар цього театру на сьогодні не такий уже й великий. Але гра молодих акторів породжує потужний сплеск енергії, що емоційно сприймається залом. Люди, котрі зібралися в даному колективі, дійсно вміють грати…
Цікавий збіг: 21 березня, у переддень професійного свята працівників культури, відзначає свій День народження директор МБК Олександр Дубовик. Команда осередку культури, яку він очолює, протягом минулих років, здійснила низку сміливих проектів, спрямованих на інтелектуальний і духовний розвиток прилучан; підтримуючи зв’язки з місцевими художниками, композиторами, письменниками і бібліотечними працівниками, вона наповнила місто творчою енергією. І є впевненість, що на цьому Олександр Олександрович та його колеги не зупиняться, бо мають на меті не лише продовжувати культурні традиції, а й творити їх.
Ольга Лукаш член команди "культурних перетворювачів"

Газета «Град Прилуки» - 2008.- 26 березня.-С.3