Цвіте папороть в Прилуках


Найбільша шана людині – це пам’ять про неї наступних поколінь.


Найбільша шана людині – це пам’ять про неї наступних поколінь. Ім’я Любові Забашти в Прилуках отримало і поклоніння, і визнання. Не кожен навіть обласний центр може похвалитись своєю літературно-мистецькою премією, а прилучани можуть пишатися своєю місцевою премією імені Любові Забашти «Квіт папороті». Запроваджена місцевою радою у 2004 році, вона вже набула широкого резонансу на Прилуччині. Кому не байдуже слово, хто має мистецький хист, радо відгукнулись на умови конкурсу і стали учасниками літературно-мистецьких змагань.
Минулого року свою квітку папороті на прилуцькій творчій ниві знайшла член Спілки письменників України поетеса Ніна Ткаченко і стала першим лауреатом премії «Квіт папороті».
Цього року на конкурс були подані серйозні вагомі доробки з літератури, музики, краєзнавства. Члени журі, що проживають у Прилуках, Чернігові, Ніжині, Києві отримали нелегке завдання – визначити кращих.
Лауреатом «Квіту папороті» 2006 року стала місцевий композитор, флорист Вікторія Копасова. Вікторія Григорівна отримала диплом лауреата та вітання від заступника міського голови Лілії Нікітченко, напутні слова-побажання та слова вдячності від почесного гостя свята сина Любові Забашти Ігоря Валентиновича. У сім’ї Забашти по-синівськи бережно ставляться до пам’яті матері і бабусі. Ігор Валентинович зумів виконати останній заповіт мами – видати книгу неопублікованих поезій поетеси «Устами неможними» та зібрати всі музичні твори, покладені на її вірші. Платон Майборода, Ігор Шамо, Олександр Білаш та інші композитори працювали з поезіями Любові Забашти і на сьогодні всі ці музичні твори є єдиним зібранням «Дзвонкова криниця», яку і подарував Ігор Валентинович композитору-переможцю Вікторії Копасовій та центральній міській бібліотеці, яка носить ім’я Любові Забашти.
Пісенна творчість улюбленої прилуцької поетеси не досить вивчена на сьогодні, і саме це зацікавило Олександра Дмитрієвського, учня Валківської ЗОШ І-ІІ ступенів, дипломанта ІІІ ступеня літературно-мистецької премії «Квіт папороті», який своєю дослідницькою роботою «Пісенна творчість Любові Забашти» відкрив у собі нові здібності і горизонти для творчості. А в тому, що пісні на слова Забашти ліричні та мелодійні, легко переконала присутніх своїм співом онука поетеси Олеся, артистка столичного театру оперети.
Дипломантом ІІ ступеня став Богдан Жуков, учень гімназії №5, за роботу «Історія села N». Як стверджує 9-класник, йому дуже болить тема села, і перемога в конкурсі додасть задумів над подальшим життєвим вибором. Можливо, ним стане саме журналістика.
Дипломантів і ступеня, а ними стала літературна студія «Дивосвіт», що при ЦТДЮ (керівник Грибенко В.), літературною композицією на вірші Л.Забашти вітали актори театру «Рампа».
Багато вітань прозвучало на адресу переможців. Серед них вітання члена Спілки письменників України та Білорусії Лілі Чернетко, яка є співавтором багатьох музичних творів Вікторії Копасової, серед яких візитівка мистецьких Прилук «Прилуцький вальс», майстерно виконаний студенткою Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого Катериною Варченко. Вітання з Києва привезла Тетяна Погребняк, колишній керівник театру «Фантазія +».
Літературно-мистецька премія ім. Л.Забашти «Квіт папороті» додала ще одне свято до календаря мистецьких Прилук. Місцеві поети, письменники, художники, скульптори, композитори та співаки і просто небайдужі до культури люди збираються разом під благословенням Забаштиного таланту у стінах центральної бібліотеки. І хто знає, можливо, проект бюсту письменниці, який запропонував прилучанам місцевий скульптор Семен Кантур, через деякий час стане чудовим пам’ятником землячці, місце якому вже визначено – поблизу бібліотеки ім. Любові Забашти.