ТВОРИ М. ГОГОЛЯ АКТУАЛЬНІ ДОНИНІ


Над Ніжином у високу небесну блакить здіймаються звуки церковних дзвонів, з одноповерхових садиб і дерев‘яних будинків у повітря піднімається дим, поміж парканами перегукуються сусіди. Все так, як 1809-го року, коли у цьому затишному містечку у цей світ прийшов Микола Гоголь. Згадки про Ніжин, чудові описи його пейзажів, сторінок історії можна знайти у творах видатного письменника. Тож ніжинці, скориставшись цим, оголосили й успішно провели літературний конкурс: вони запропонували усім бажаючим, прочитавши кілька рядків наведеного тексту, визначити, з якого саме твору взято опис ніжинських краєвидів або історії міста. Найкраще із завданням впорався київський студент Сергій Івах:

«Мені 24 роки, маю технічну освіті, дуже люблю українську літературу. Я вважаю, що Гоголь, передусім, все-таки український автор. Рік тому я прочитав про конкурс, організований у Ніжині, ознайомився з завданнями, перечитав твори Миколи Гоголя – і відповіді легко у його творах знайшов... Гоголь актуальний завжди. Подивитись на сучасних чиновників – це ж просто «Мертві душі», варіант сьогодення!».

Також Сергій вважає важливим завданням українських владоможців, української громади – зробити усе можливе, щоб світ зрозумів: Гоголь – письменник український! С. Івах далі: «У нас є дуже багато таких спільних авторів, що їх Росія собі привласнює. Це не тільки Гоголь, це і наш економіст Туран – Барановський. І про них не треба забувати, казати треба, що вони наші. І від цього відходити, про це світову спільноту інформувати».

2009-го року названа вище світова спільнота відзначатиме 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя, це якраз можливість зорганізувати і дослідників його творчості, і звичайних шанувальників на подорожі тими місцями сучасної України, які пов’язані з письменником. Ніжинський історик Лілія Руденко розповіла: «У нас розроблений і вже діє ( і великою популярністю користується!) маршрут «Ніжин містичний, який тісно пов‘язаний з Миколою Гоголем. Окремо ми розробили маршрут «Дещо про Ніжин, або там, де ходив Гоголь». Так, ви можете побачити ліцей, де навчався Гоголь, пройти по тих кімнатах, де він здобував знання. Подивитися на дзеркало, в яке він дивився. А потім пройти тими частинами містечка, де він ходив, пройтися ніжинськими скверами, зайти до храмів... Пейзажі міста, характери його мешканців виписано у гоголівських творах, один лише опис нашого саду який романтичний: «Серебряный туман пал на окрестность. Запах от цветущих яблонь и ночных цветов лился по всей земле».

А як на мене, не варто чекати офіційного Гоголівського ювілею – Ніжин заслуговує на те, щоб його відвідували постійно, щоб у нього закохувались регулярно і назавжди. Як колись один з його мешканців, котрий прославив містечко на цілий світ – М.В.Гоголь.

Богдана КОСТЮК, радіо "Свобода"

( categories: Ніжин | Статті )