Національні страви як метод пізнання народу


Що може бути смачнішого від тарілки з борщем або розвареної картоплі з ніжинськими огірками? Це ж їжа, яка Україну славить по усіх усюдах, - скаже читач. Вірно, українські сало і борщ, ніжинські огірки і мелітопольські черешні – своєрідні кулінарні візитівки нашої держави. І дуже добре, що їх останнім часом охоче пропонують співгромадянам і мандрівникам в українських закладах харчування.

А ще в Україні вистачає страв, які ріднять її з європейськими державами. Маю на увазі запашну каву, яку можна посмакувати лише у Львові та у Відні, і яблучні штруделі та сирні тістечка, батьківщиною яких також є землі колишньої Австро-Угорщини. А от історія грибного супу сягає ще глибшої давнини - п‘ятнадцятого – шістнадцятого століття, коли гетьмани України і Литви князі Острозькі збудували собі у Вільнюсі кам‘яницю. І у тій кам‘яниці був підвал – для збереження харчів. Кухар княжий, родом з Волині, запасав солоні огірки і капусту, грибочки і солонину. І одного дня, хрумаючи огірка (імовірно – ніжинського...), кухар кинув погляд на гриби і замислився, як би поєднати ці речі. Міркував, аж доки місцевий його колега не поцікавився замисленим виглядом волинянина. Той зізнався: “От би поєднати наші огірки та з вашими грибочками...”. Литовець здивувався і порадив змішати ці інгрідієнти – а також з десяток інших, теж природного походження – у одному котлі. Удвох, вони зварили своєрідний литовський куліш з грибами, який з часом виокремився у страву під назвою “грибний суп”. Суп у наш час часто подається у спеціально випеченому хлібі – це теж середньовічна волинська традиція, кажуть історики.

У Литві цей суп вам запропонують усюди – від ресторанів Вільнюса і Тракаїв до маленьких сільських колиб. А от ніжинського огірка на його рідній землі у котромусь з ресторанів ще пошукати треба... Хоча пам‘ятник огірку розташовано у Ніжині, і виробляє ті огірки Чернігівщина досі. А от прорекламувати його на всі усюди, зробити спеціальні блюда “за участю” огірка – поки що не виходить... Хоча ніжинський хрусткий огірок – це справжній стратегічний рекламний продукт України, як і більш “розкручені” борщ, сало і горілка з перцем.

Богдана Костюк, кореспондент Радіо Свобода