ВАЛЕНТИНА САЗОНОВА: “ЛЯЛЬКИ МАЮТЬ ДУШУ”


Традиційні українські ляльки з льону (мотанки) і симпатичні янголятка з прозорими крильцями – улюблені герої модельєрки, художниці і дизайнерки Валентини Сазонової. І розповідає вона про них з щирою любов‘ю і захопленням:

“У мене таке враження, що лялька – це таке диво, яке розповідає про душу нашого народу. Кожна лялька – це певна грань українського народного життя. Кожна лялька несе у собі інформацію проп евний обряд. Дівчина і хлопець заручились – їм одну ляльку подарували родичі; весільна лялька – вже інша. А самі яскраві, усміхнені ляльки клали немовлятам у ліжечко. Старшим дітям давали ляльки – копії домашніх тварин, так би мовити, для ознайомлення з побутом і повсякденним життям”.

Тут пані Валентина нагадує про археологічні розкопки у Ржищеві і Трипіллі, де знайдено глиняних бичків і песиків – цим іграшкам понад 5 тисяч років: ними гралися, пристосовуючись до довколишнього світу, маленькі жителі трипільської цивілізації. Нині українські керамісти, вертаючись до тих давніх джерел, охоче роблять сучасні копії тих іграшок – і вони мають попит на ринку. Валентина Сазонова продовжує: “Іграшки, ляльки супроводжують людину упродовж життя, кожен народ має свої повсякденні і подарункові варіанти. Я роблю ляльок, які підтримують добробут у домі, виганяють хвороби і негаразди від господарів. Мої ляльки знаходять гарних хазяїв, бо з поганими людьми не спілкуються...”. Ляльки В. Сазонової експонуються у ці літні дні у Ялтинському музеї Лесі Українки, у кількох київських галереях і магазинах. Вони також їдуть у далекі краї – їх залюбки купляють іноземці як маленьке уособлення гостинної і теплої України. “Сазонівських” лялечок та янголят можна побачити і у багатьох українських родинах – там вони усміхаються господарям і підтримують гарний настрій і мікро клімат у родині.

P.S. Нещодавно В. Сазонова і державне підприємство “Житомирський льон” почали роботу над спільним проектом, який передбачає виробництво традиційних українських меблів та іграшок.
Богдана КОСТЮК