Українська "глибинка" чекає на зміни


Покращити життя “глибинки”, сформувати систему взаємин між громадами і владою на місцевому рівні – така мета проекту сталого розвитку, який 2 лютого презентовано у Києві.

Київ, Дніпропетровськ, Харків, інші великі індустріально-промислові центри – це аж ніяк не вся Україна. У цьому на власному досвіді переконались іноземні дипломати і працівники місій міжнародних організацій, які працюють на українських теренах і мають змогу побачити життя “глибинки”. На думку європейців, багато у чому українська “глибинка” набагато більш демократична і привабливіша, ніж урбаністичні центри. З іншого боку, якість життя у великих містах вища від життя у малих містечках. Покращити життя “глибинки”, сформувати систему взаємин між громадами і владою на місцевому рівні – така мета проекту сталого розвитку, який 2 лютого презентовано у Києві.

Проект “Сталий територіальний розвиток в Україні” здійснюється за фінансової підтримки Євросоюзу, на його реалізацію виділено 18 мільйонів Євро. Здійснюватиметься він цього року на Харківщині, Луганщині, Черкащині за принципом “ територіальна громада = місто + район”. У разі успіху, проект буде поширено на інші регіони України, про що домовились експерти Євросоюзу та український уряд.

На відміну від місцевих чиновників, ЄС розглядає здійснення проекту сталого розвитку у контексті поглиблення взаємин між державами і народами України та Євросоюзу. Про це, презентуючи проект, наголосив голова представництва Європейської комісії Ієн Боуг:

Цей проект започатковано у надзвичайно важливий період співпраці між Україною та ЄС: наступного вівторка у Києві наші експерти повинні розпочати роботу над новою угодою, яка виведе стосунки між українською державою та Європою на якісно новий рівень. Україна у разі вступу до Світової організації торгівлі зможе розраховувати на створення зони вільної торгівлі з ЄС, а пересічні українські громадяни – на впровадження європейських стандартів життя. Принаймні, такі завдання наші та українські фахівці ставлять перед собою під час розробки нової угоди. А наш проект сталого розвитку – це можливість українській громаді використати європейський досвід і поліпшити життя на місці, створити стабільну систему взаємин між громадою і владою, спільними зусиллями подолати соціальні негаразди і відродити українську “глибинку”. Це наблизить Україну до Євросоюзу.

Один з українських координаторів проекту – заступник міністра економіки Сергій Романюк– зазначив, що чимало чиновників і депутатів міських і селищних рад не уявляють, що таке європейські стандарти та як формується поняття “якість життя”. Один з результатів цього – необґрунтоване збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги, небажання влади пояснювати свої рішення місцевій громаді, тощо. Але пан Романюк упевнений, що здійснення проекту сталого розвитку дозволить владі порозумітися з громадою, щоб спільними зусиллями розробити програми сталого розвитку своїх територій і поліпшити життя пересічних українців:

Це надзвичайно амбітний проект. Тому що у ньому передбачається певна інвестиційна складова, якої ми раніше не спостерігали у проектах Євросоюзу. Це дає можливість отримати інформацію, яка стосується нових знань – але і втілити ці знання безпосередньо на території громад. Ми намагаємось у проекті поліпшити соціально-економічні умови життя людей, це стосується освіти, охорони здоров‘я і надання житлово-комунальних послуг. Проект зможе дати досить серйозні і цікаві інструменти місцевому самоврядуванню щодо того, яким чином можна сформувати вимоги до інвестиційних проектів, які мають готувати місцеві органи влади для залучення інвестицій.

А представники так званих “цільових груп” – депутати міських і селищних рад, комунальники, освітяни, медики і лідери громадських організацій – коментарі щодо нового проекту поки що не дають. Кажуть: давайте почнемо його втілювати – і за кілька місяців зустрінемось з журналістами, розповімо, чи вдається реально поліпшити життя українських громадян і хоча би трошки його наблизити до європейських стандартів.

Богдана КОСТЮК, радіо "Свобода"

( categories: Статті )