Різдво по-українськи


Яскраві, з казковими іграшками ялинки вздовж вулиць і проспектів; прикрашені святковими декораціями магазини, офіси і кав‘ярні; театралізовані вистави на площах – типова картинка з Різдвяного європейського міста. І українська столиця – Київ – не виняток.


Україна – міжетнічне, полі конфесійне перехрестя Європи – традиційно відмічає Різдво і за західним і за східним стилями.

Київські костьоли здіймають шпилі у небесну височінь – ніби єднаючи Небеса з землею. Люди кажуть, що у ці дні так і має бути, адже Різдво – це свято духу і душі. Першими до цього свята долучаються українські католики. Про традицію католицького Різдва у Києві розповідає Олексій Браславець: Багато католиків є зі змішаних сімей, і тому Різдво для католиків Києва, як правило, подвійне: його обов‘язково відзначають 25 грудня, за західним стилем. І обов‘язково його будуть відзначати 7 січня за православним обрядом. Це одна з особливостей київської католицької громади. Як правило, це така суміш традицій західних і власне українських, це елементи польської культури, польської кухні, української культури, української кухні – такий симбеоз звичаїв, традицій, духовності західної, може, трохи раціональної, і східної християнської, більш духовної. І власне, Різдво для католицької громади Києва – це таке поєднання, як то кажуть, віри і розуму.

А у містечку Ніжин, що на Чернігівщині, Різдво нині відзначають поляки і греки, і голова місцевого товариства греків Лариса Мілосова каже, що греки України розробили власну Різдвяну традицію, її підґрунтя – українські колядки, грецькі ліричні пісні та смачні домашні страви: На Різдво збирається вся родина – навіть приїздять з інших міст до родинної хати. Дорослі греки з 5-тої до 8-мої години ранку ходять на Службу у Божу церкву. Після Служби повертаються додому –і настає сімейна трапеза. Традиційне блюдо – індичка з вином. Тоді старше покоління залишається вдома, а молодь розходиться у розважальні центри. Греки кажуть: “Перш ніж ти бачиш сонце – ти бачиш свого сусіда”. Тому, по-перше, з сусідами треба жити дружно, а по-друге, щоби переймались одне одним.

Греки, які віддавна мешкають в Україні, цього правила не забули – опікуються сусідами, які мають проблеми, а на Різдво приходять до них і приносять святкові страви з власного столу. На думку пані Мілосової, ця традиція характерна і для українців, тому у державі панує міжетнічна злагода. І Різдво – це не лише свято, а і нагадування про обов‘язки перед родиною, сусідами і своєю Вітчизною.
БОГДАНА КОСТЮК, радіо "Свобода"

( categories: Статті )