“Самба ніжинської серветки”


Новітній напрямок у моді пропонує громада міста Ніжин – одяг із паперових та тканих серветок. Міцність суконок і костюмів з цього нетривіального матеріалу випробувано латиноамериканською самбою і романтичним аргентинським танго.


Новітній напрямок у моді пропонує громада міста Ніжин – одяг із паперових та тканих серветок. Міцність суконок і костюмів з цього нетривіального матеріалу випробувано латиноамериканською самбою і романтичним аргентинським танго.
Про “серветкову містерію” у Ніжині розповідає кореспондентка Радіо Свобода Богдана Костюк:

Цього дня серветки з‘явились усюди – в міських їдальнях і ресторанах, у шкільних буфетах і студентських кафе. А конкурс костюмів із серветок зібрав у ніжинському Ліцеї культури чи не половину міста! А ще не забудьте, що ніжинці взяли участь у конкурсах на оповідання і легенду про серветку, на вірш про серветку; передали серветки з бабусиних скринь і домашніх кухонь на виставку – презентацію “Родинна серветка”. Історик Лілія Руденко розповіла, що серветки відомі з часів давньої Греції, а до Ніжина вони потрапили спершу – за доби Київської Русі, а по тому – у добу середньовіччя. І привезли їх до міста грецькі поселенці.

“Серветковий бум” у Ніжині організувала місцева команда небайдужих до культури людей, у тому числі – до культури застілля, традиційної сервіровки столу. Чому ж акцію пропагування серветок названо “Самбою”? Відповідь мені дала одна з організаторів “свята серветок” – бібліотекарка Олена Якименко:

Самба – веселий танок, запальний, святковий. Самба завжди асоціюється із святом. А серветка ... ну яке свято без серветки? Якщо застілля, там гості приходять, обов‘язково ж є серветка на столі, вишита, чи паперова, чи ткана, чи яка є. Тому і придумали, що буде самба.

За словами Олени, “серветковий бум” у Ніжині вдалось організувати завдяки друзям та однодумцям:

Я своїй подружці сказала (вона сама вчителька): “Людо, от у мене проблема і я не знаю, що мені робити?”. А вона каже: “Лєна, не переживай!”. І почалося з цієї подруги – вона організувала батьків свого класу. А там такі батьки – вони були готові і на сцену вийти – і моделі, і частівки, і плакат, і серветки.

У підсумку – до акції долучились ще і другі школярі, їхні батьки, студенти і батьки студентів. І акція “Самба ніжинської серветки” зібрала не лише городян, а і представників міжнародних мистецьких інституцій. Серед яких – експерт Ради Європи з питань культури Олександр Буценко:

Культура торкається реальних живих людей. І реальні живі люди починають змінюватись – і не лише вони як особистості, не лише їхнє мислення: змінюється їхнє життя. Воно стає якіснішим. Змінюється їхня участь у розвитку громад. Вони стають активними учасниками розвитку місцевої громади.

До речі – ніжинці були настільки активними у створенні “серветкового буму”, що за результатами згаданих вище конкурсів переможців так і не обрали. Перемогли усі.

Богдана Костюк, кореспондент радіо "Свобода"