Прилуки – європейський центр культурних перетворювань


Українське місто Прилуки експерти Швейцарської культурної програми назвали “європейським центром культурних перетворень”. І це не реверанс місцевій владі чи громаді міста, це – визнання переможного поступу у сфері культурних перетворень, які відбулись в останні півтора роки у цьому старовинному місті на Чернігівщині.

Адже упродовж цього року з ініціативи місцевої громади світ побачили набір листівок “Прилуки у часі”, фото-вернісаж та книга і диск для дітей “Це – серйозно”.


Аудіо-відео книга “Це – серйозно” повністю виправдовує свою назву: вона репрезентує дітям України і цілої Європи виставку дитячих малюнків, створених на вірші прилуцьких поетів, дає змогу почути і сучасну “музику для дітей”, написану прилуцькими композиторами. Як стверджує авторка ідеї – бібліотекарка Ольга Лукаш, діти не можуть чекати – вони талановиті вже тепер, і мають свій творчий потенціал реалізувати буквально зараз. Поява книги – це яскравий, багатобарвний сплеск дитячого творчого потенціалу, - каже пані Ольга.

За словами директорки програм Швейцарської культурної програми у Східній Європі Елізи Фухс, звання європейського центру культурних перетворень Прилуки отримали завдяки натхненності місцевої громади: “Раніше, Прилуки для мене і моїх колег було лише назвою або звітами, що ми їх складали серед інших стосів паперу. Тепер для мене Прилуки – це золоті маківки храмів і сонячні усмішки дітей, приязнь дорослих і щире бажання усієї громади завдяки культурі змінити життя міста на краще. Прилуки – перше місто у Східній Європі, де ми підтримали програму культурних перетворень як модель співпраці між громадою і владою, між людьми різних соціальних прошарків і різних поколінь. Для України - це реальний прорив у розвитку творчого потенціалу так званих “маленьких міст”, а для Європи це новий досвід у впровадженні сучасних моделей культурних технологій”.


Місцева влада підтримала ідею видання книги і готова надалі співпрацювати з громадою для того, щоб Прилуки могли розвиватись як мистецький центр України, а з часом – і Центрально-Східної Європи. Це пообіцяв міський голова Юрій Беркут: “Я дуже добре знаю, чому Прилуки продемонстрували такий позитивний мистецький запал, таку наснагу: адже у нашому місті здавна народжувались і народжуються творчі особистості, і я думаю, що ця традиція триватиме і у майбутньому. Ми готові “штурмувати” Європу – своїми культурними здобутками і креативними ідеями!”.

А от що говорять пересічні прилучани:


Пан Валентин, вчитель української мови: “Мені приємно, що цей проект спрямований на розвиток культурного життя Прилук. Чудово, що до його здійснення долучено наших дітей, письменників і композиторів! Ще краще, що ця збірка проілюстрована дитячими малюнками. Тому я вважаю, що цей проект потрібен, і маю таку надію, що він буде у подальшому розвиватись”.


Євгенія, школярка: “Я є членом літературної студії “Паростки” і вважаю, що цей проект є досить корисним для культурного розвитку нашого міста”.


Пані Ольга, інженер-нафтовик: “Мені приємно, що завдяки творчості наших дітей про Прилуки знатиме уся Європа. Наше місто має великий творчий потенціал, я сподіваюсь, ми зможемо його використати на користь і нашому місту, і нашій державі”.

Голова офісу швейцарської культурної програми в Україні Людмила Гарбуз: “У мене враження, що ця стратегія культурного розвитку міста є абсолютно правильною стратегією! Прилукам можуть позаздрити Київ та інші великі міста, оскільки у Прилуках успішно здійснюється нова модель розвитку місцевої громади – через реалізацію творчого потенціалу городян”.


Олександр Буценко, директор Центру розвитку “Демократія через культуру”: “Я упевнений, що досвід Прилук можна використати в інших містах, і не лише України. Тепер час розширити досвід проектів “Модель 21” на інші міста нашої держави, на сусідні країни”.

Богдана Костюк, радіо "Свобода"

( categories: Прилуки | Статті )