Перші результати втілення проекту “Модель 21”


“Провінція” ... Для України сьогодні це - майже діагноз. безробіття, обшарпані вулиці, безвихідь... В Європі провінція – це вмиті і чепурні будинки, зелені гаї, розлитий у повітрі спокій, куди тікає душа від шалених ритмів й урбаністичної задухи. Як перетворити провінцію українську на європейську провінцію? Принаймні, сприяти цьому покликаний корпоративний проект Швейцарської культурної програми “Модель ХХІ”. Які його перші результати? Слово – учасникам та експертам проекту:

Експерт Швейцарської культурної програми Матті Штрауб подарував мені лінійку успіху проекту “Модель 21”, створену Центром розвитку “Демократія через культуру”. На ній - гасло “Майбутнє належить тим, хто вірить у красу своїх мрій. Мрій – думай - змінюй”. Місцеві громади Ніжина, Прилук, Мелітополя, Кременчуцького і Решетилівського районів Полтавщини мріють перетворити малі міста України на потужні центри – мистецтва і туризму. Розповідає директорка Мелітопольського краєзнавчого музею Валентина Сахацька:

Якщо з європейськими експертами не працювати, так і будемо залишатися на старому рівні, так нас і не навчить ніхто, як перетворити звичайний музей у науковий і творчий центр. А ми мріємо про такий центр! Мелітополь – то ж одне з найдавніших міст України, черешнева столиця Європи, тут понад сто народів проживають. Я сама у минулому депутат міськради, я знаю, що на культуру ніколи грошей не вистачатиме. Тож мусимо навчитися самі гроші заробляти, інакше культурі не зрушитися з місця.

А от у Прилуках міська громада вже здійснила одну зі своїх мрій. Це окрилює її на ще більш сміливі проекти. Координатор одного з них Світлана Бірюзова далі:

Перший крок – культурний капітал ми розкрили наших мистецьких закладів, ми створили CD диск. На якому містяться усі напрацювання, найкращі напрацювання, які є у наших закладах культури. На сьогодні, ми готові презентувати свій наступний крок – це книга “Серйозно!”, тут ми розкриваємо дитячу творчість. Нашим проектом зацікавлена молодь, заклади освіти, творчі спілки. І цей проект має майбутнє!

Координатор проекту “Модель ХХІ” Олександр Буценко переконаний, що інтелектуальний і творчий потенціал міських громад в Україні невичерпний. Українці мають творчо запозичити досвід Європи у створенні локального культурного капіталу. Олександр Буценко:

Якщо казати про перші результати – це, насамперед, створені команди однодумців, які починають генерувати дуже цікаві ідеї, будувати плани і, певною мірою, впливати на життя місцевої громади. Не лише на культурне життя, а залучаючи питання молоді, соціальні проблеми, починаючи активно працювати з місцевим бізнесом і думаючи про стратегічний розвиток місцевих громад. Це – майбутній розвиток культурних індустрій – таких, як культурний туризм або розробка авторських туристичних маршрутів. Це випуск культурних продуктів, створених талантами місцевої громади.

І європейські експерти, і українські учасники проекту переконані, що майбутнє у розвитку людства двадцять першого сторіччя ґрунтується за місцевими громадами, - носіями мрій і творчого способу життя.

Богдана Костюк, радіо "Свобода"

( categories: Статті )