Місцеві меценати допомагатимуть культурі


Обшарпані стіни, відсутність обладнання, необхідного для підтримки зібраних мистецьких робіт, нестача коштів на розвиток – проблеми, типові для так званих “провінційних музеїв” України. Виявляється, не лише України – подібну ситуацію спостерігають митці, культурологи, журналісти, туристи і пересічні громадяни у Болгарії.

Слово – моїй колезі з Софії Снежані Бесарабовій: “У мене є великі сумніви, чи відомо нашому Міністерству культури, які проблеми мають театри, музеї, мистецькі центри у Велико Тирново чи Варні, у так званих маленьких містах? Культура, мистецтво малими не бувають, вони або є і розвиваються, або є сьогодні і можуть померти завтра! Тому Інститут відкритого суспільства (Софія), фундація “Култ.Бг” (Софія – Пловдив), громадські мистецькі центри “Кера” (Варна) “Европейски пространства 21” (Русе) запропонували реалізувати у болгарських містах європейський принцип взаємодії влади – громади – митців – меценатів, щоби люди мали безпосередній доступ до творення, збереження і демонстрації духовних (культурних) цінностей”.

Влітку у Болгарії названі вище центри і фонди об’єднались і наповнили реальним змістом і діяльністю зареєстрований 1999 року Фонд “Культура”, який своєю метою декларував підтримку і розвиток болгарської культури і традицій на республіканському рівні. Фонд збирає інформацію про діяльність провідних державних і приватних компаній, фірм, представництв міжнародних корпорацій та окремих великих бізнесменів (“У вас їх газивають “новими українцями” або “олігархами”, - каже С. Бесарабова), зберігає її і розсилає митцям, театрам, бібліотекам, міським громадам у різних куточках Болгарії. Останні, у свою чергу, звертаються до представників великого (і не лише) бізнесу з пропозицією допомогти провести, наприклад, вечір сучасної балканської музики у Варні, або добудувати Дитячий музичний центр у Відіні, або ж підтримати постановку у театрі “Софія – Альтернатива”, тощо.

Також фахівці фонду “Культура” розробляють законопроект, який на державному рівні полегшив би життя мецентаів – як це прийнято у більшості економічно розвинених держав. “Не впевнена, що Болгарію можна назвати економічно розвиненою, але якщо зараз не підтримати заклади культури та освіти, розвивати економіку дежрави за кілька років буде нікому”, - пояснює С. Бесарабова.

Детальнішу інформацію можна знайти на сайті:

www.cult.bg