Принади маленького мадярського містечка Сентендре


Гунський Uljk – аварський Каганат – слов’янський Богданів – сучасний мадярський Сентендре.
Звивисті вулички, вежі семи храмів, середземноморський колорит будинків і майданів, близько 30 музеїв і вуличні вернісажі роблять містечко справжнім туристичним центром закругу Дунаю.

Своїми приємними відмінностями Сентендре завдячує сербам, котрі оселялись тут, тікаючи від турків (османів) у ХІV-ХVІ ст. Досі з сербських храмів, збудованих у місті у ті сторіччя, чотири – належать Православній Церкві (до 15 тис. православних паломників з Угорщини, Сербії, Македонії, України відвідують ці храми щороку): храм Благовіщення, храм Богоявлення, церква Преображення та Бєлградський храм.
Зазначу, що поруч з сербськими храмами розташований єдиний у регіоні Центральної та Східної Європи музей сербського православного церковного мистецтва, у якому ви побачите унікальні ікони та ювелірні вироби.

У ХІІІ – ХІV сторіччі на крутому схилі над Сентендре було побудовано Римо-Католицьку церкву, на її стіні відбиває час найдавніший в Угорщині пісочний годинник.

Архітектурні споруди у більшості зберігають риси пізнього середньовіччя і бароко, тож, гуляючи вуличками та площами містечка, легко перенестися у ті часи. Тим більше, що місцеві мешканці часто вдягають народні костюми і міщанський (міський) одяг того періоду. А у маленьких затишних кав’ярнях і у ресторанчиках запропонують скуштувати кави, яку варили ще у ХVІІ ст., і поласувати тістечками та струделями “за рецептом прабабусі”.

Саме у Сентендре знаходиться Музей марцепану – тут же майстерня, де його виготовляють, і магазин, де можна придбати марцепан та інші ласощі місцевих майстрів.

Також у Сентендре можна відвідати інші музеї, серед яких велике пізнавальне значення мають такі:
Музей Маргіт Ковач – відомої майстрині кераміки (1902 – 1977), один з перших приватних музеїв Угорщини, фактично існуючий завдяки ініціативи самої М. Ковач, її родини і місцевої громади.

Музей Ференці – тут представлені роботи талановитої сім’ї угорських митців ХІХ ст.: Кароя Ференці (гобелени), його дітей Ноемі (ткаля) і Бені (скульптура), сина Валері (живописець). При музеї діє школа для талановитих дітей. А влітку спробувати свої сили у мистецтві можуть усі бажаючі, з якими працюватимуть і місцеві художники та скульптори, і відомі угорські митці.

Сентендрійська картинна галерея і галерея художньої майстерності діють з 1928 р. – відколи було створено Товариство художників Сентендре. Також ініціатива місцевих митців. Котра знайшла підтримку у місцевої влади і багатіїв, чиї літні особняки знаходились у містечку і поблизу нього. Нині Товариству належить цілих 13 галерей. Включно зі згаданими вище, а двір старого монастиря місцеві художники і студенти власними силами відремонтували і зробили галерею сучасної скульптури під відкритим небом.

З ініціативи товариства художників Сентендре від 1930-х років щоліта (крім Другої світової війни) у містечку на пленери збираються митці з різних країн Європи (з Україною включно), їхнє перебування в Угорщині частково спонсорує угорський бізнес і угорські та міжнародні благодійні фонди підтримки сучасного мистецтва. Картини і скульптури, створені тут, продаються у галереях Сентендре та Будапешта.

За 3 км від Сентендре розташований найбільший в Угорщині Етнографічний музей (також просто неба), де можна побачити усі варіації угорського народного зодчества, особливості традиційної архітектури і побуту різних районів Угорщини, а також почастувати страви угорської національної кухні і спробувати знамениті угорські вина і бальзами.

Варто пам’ятати:


Сентендре має розгалужену туристичну інфраструктуру, яку підтримують та розвивають місцева громада, місцева рада, власники маленьких готелів і пансіонів. кав’ярень, ресторанів, галерей і музеїв.


Сентендре підтримується у чистоті. Сміття збирається двічі на день – 4-30 година ранку і 23-50 година вечора. У разі, якщо сміття вдень лежить довше 5 хвилин на бруківці поблизу музею чи будинку – поліція штрафує музейників або власників будинку.

Автобуси з туристами зупиняються на спеціальному паркінгу недалеко від центра міста, центральна туристична зова закрита для будь-якого транспорту. Паркінги і зупинки довкола центру – комфортабельні, з інформаційними стендами, де можна прочитати загальну інформацію про Сентендре, схему розташування його пам’яток історії та архітектури і музеїв, місця знаходження WC. Інформація написана угорською, англійською, німецькою, французькою мовами. А вже рік тому я бачила написи російською.

Місцеві екскурсоводи обов’язково підкажуть, враховуючи ваші побажання і фінансові можливості, де можна придбати сувеніри, попоїсти, просто посидіти відпочити. Крім того, в Угорщині діє ліга екскурсоводів і гідів – перекладачів, які розробляють спеціальні екскурсійні програми, враховуючи громадянство своїх підопічних туристів. Так, українські туристи у Сентендре почують розповідь про походи запорізьких козаків Дунаєм проти турків – османів, та їхню участь у боротьбі угорського і сербського народів проти Османської імперії. Українські туристи також побачать у Сентендре набережну, де, за переказами, зупинялись мад’ярський король Андраш з дружиною – Анастасією Ярославною, коли, побравшись, їхали з Києва у Тіхонь (містечко на березі о. Балатон).


Сентендре – цілорічний туристичний центр Угорщини, туристична інфраструктура його постійно розвивається, у чому зацікавлені і центральна і місцева влада, і місцева громада. Нові ідеї втілюються у нові проекти, це відбувається постійно. Адже чинне законодавство Угорщини реально підтримує міську ініціативу, місцеві громади мають чималі права. Чим і користаються, з вигодою для себе і своєї держави.

www.hungarytourism.hu

Богдана Костюк, радіо "Свобода"