Європейський проект “Модель ХХІ” на Чернігівщині


“Мрій – думай – змінюй”, - під таким гаслом у місті Ніжин, що на Чернігівщині, розпочалося здійснення європейського мистецького проекту “Модель 21”. Його ініціювала швейцарська культурна програма для розвитку місцевих громад у країнах Центрально-східної Європи, а в Україні його впроваджують Центр розвитку “Демократія через культуру” та громади Прилук, Ніжина, Решетилівки.


Наша кореспондентка Богдана Костюк спостерігала за реалізацією проекту у заквітчаному акацією Ніжині:


“Майбутнє належить тим, хто вірить у красу своїх мрій”, - стверджують ніжинці, мешканці міста з славною історією. З Ніжином пов‘язані імена видатних письменників Тараса Шевченка і Миколаи Гоголя, прими європейської сцени Марії Заньковецької і одного з батьків сучасної космонавтики Сергія Корольова. Тут українське козацтво будувало храми, а місцеві греки та ассірійці вкладали кошти у розвиток науки і культури.

Тож нічого дивного, що сучасні ніжинські митці охоче долучилися до ініціативи “Модель 21”, котра передбачає розвиток місцевої громади, мистецьких ініціатив через культурні проекти. Директор Центру “Демократія через культуру” Олександр Буценко зазначає, що:


“Найголовніша мета – об’єднати інтереси на рівні місцевих громад, інтереси представників культурного сектору, соціального сектору. Міжсекторне об’єднання: це – представники різних галузей і місцевий бізнес, місцеві органи управління, місцева адміністрація. Проект розрахований на те, щоби розробити пошуки формули співпраці, яка дозволяє створити таку команду, яка народжує ідеї, впливає на розвиток місцевої громади, генерування нових ідей, розробку нових проектів та їх реалізацію – переважно у культурній сфері. Оскільки культура є показником якості життя”.

Підтвердження цього – досвід Прилук, де з ініціативи місцевої громади і за сприяння ініціаторів проекту “Модель ХХІ” побачили світ набір листівок “Прилуки крізь час” та електронний довідник “Прилуки мистецькі”. За словами прилучанки Катерини Мовчан,

“Ми побачили, що від цього є дійсно позитивний результат, який приносить користь усьому нашому місту і задоволення, що він був зроблений саме нами”.


До речі – набір листівок “Прилуки крізь час” користується великим попитом і у Чернігові, і у Києві, його охоче купляють туристи. З надією поінформувати світ про своє місто, його історію, творчий потенціал мріють і ніжинці. Різьбляр Сергій Святний каже:

“Уже 13 років, як ми у Ніжині зробили під час проведення традиційного ярмарку (на Покрову) містечко майстрів. Запрошуємо до цього містечка майстрів з усієї України. Робимо виставку і продажу у тому числі. Тому хочеться щось таке зробити, щоби ця традиція не вмерла – щоб вона навпаки, розвивалась”.

Ніжин і Прилуки сподіваються також вийти на європейський ринок мистецьких і туристичних послуг, спираючись на досвід інших держав – Швейцарії, Греції, Чехії. А співають на Чернігівщині так, що вже чути по цілій Європі:

Богдана Костюк, Радіо “Європейська Свобода”, 9 червня 2006 р.

( categories: Статті )